14 Eylül 2022 tarihli ve 31953 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmelik ile 23 Ağustos 2022 tarihli ve 31932 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin yürürlüğe ilişkin 18. maddesi değiştirilmiştir.

Değişiklik sonucunda Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinde (“Yönetmelik”) 23 Ağustos 2022 tarihinde yapılan önemli değişikliklerin yürürlük tarihi ötelendi.

Buna göre, diğer bazı değişikliklerin yanında, (i) cayma hakkının kullanıldığı durumlarda malın satıcının iade için öngördüğü taşıyıcıyla iadesi halinde teslim masrafını geçmemek üzere iade masraf tutarından tüketicinin sorumlu tutulmasına imkân veren hüküm, (ii) tüketicinin cayma hakkını kullandığı malı iade etmesi için öngörülen on günlük süreyi on dört güne çıkaran hüküm, (iii) cayma hakkının kullanılamayacağı mal ve hizmetleri genişleterek bunların içine Karayolları Trafik Kanununa göre tescili zorunlu olan taşınırlar ile kayıt veya tescil zorunluluğu bulunan insansız hava araçlarına ilişkin sözleşmeleri, tüketiciye teslimi yapılmış olan cep telefonu, akıllı saat, tablet ve bilgisayarlara ilişkin sözleşmeleri, canlı müzayede şeklinde açık artırma yoluyla akdedilen sözleşmeleri ve tanıtma ve kullanma kılavuzunda satıcı veya yetkili servis tarafından kurulum veya montajının yapılacağı belirtilen mallardan kurulum ya da montajı yapılanlara ilişkin sözleşmeleri de dâhil eden hüküm ve (iv) cayma hakkının kullanıldığı durumlarda satıcının bedel iadesini yapması gereken on dört günlük sürenin başlangıç zamanını değiştiren hükmün yürürlük tarihi 1 Ekim 2022 tarihinden 1 Ocak 2024 tarihine ötelenmiştir.

İşbu bilgi notundaki değerlendirmeler herhangi bir hukuki kanaat niteliğinde değildir. Bu değerlendirmelerden ötürü Astra Hukuk Bürosu’na herhangi bir sorumluluk atfedilemez. Bilgi notunun konusu hakkında detaylı bilgi ve profesyonel destek almak için ekibimizle iletişime geçilmesini tavsiye ederiz.